X

مقالات فیش حج

کتاب «سفالگری و سفال در ایران و همدان» به جمع آثار دانشنامه پیوست
مهدی افخمی
/ دسته ها: اخبار عمومی

کتاب «سفالگری و سفال در ایران و همدان» به جمع آثار دانشنامه پیوست

همدان- ایرنا- معاون فرهنگی حوزه هنری استان همدان از چاپ کتاب «سفالگری و سفال در ایران و همدان» خبر داد و گفت: این اثر حاصل تحقیق و تلاش فرهاد امینی است که بیست و چهارمین اثر مکتوب دانشنامه استان همدان محسوب می شود.

«تیمور آقامحمدی» روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این کتاب شامل ۹ گفتار است و تلاش کرده با نگاهی نو و تحقیقی، سفالگری ایران، به‌ویژه همدان را در دوره‌ اسلامی بررسی و بازنویسی کند و مؤلف با دیدگاهی آکادمیک و نظامند، ابتدا به معرفی روش پژوهش در سفالگری دوره‌ اسلامی پرداخته و سپس سیر تاریخی ساخت سفال را تبیین کرده است.

او با اشاره به اینکه کتاب یادشده، سفالگری ایران را در دوره‌ اسلامی به ترتیب در چهار گفتار معرفی و بررسی کرده افزود: هریک از این گفتارها به تنهایی پژوهشی مستقل و درخور به شمار می‌آید.

معاون فرهنگی حوزه هنری استان همدان، اصلاح دسته‌بندی ‌های نادرست و رایج در عرصه سفال و سفالگری را از نقاط قوت و متمایز کتاب دانست و گفت: این اثر، سفالگری استان همدان شامل داده‌های سفالی به‌دست‌آمده از کاوش، سفال‌ های موزه‌ای و سفال‌گری قدیم لالجین را در ۲ گفتار جداگانه، مطالعه و بررسی کرده است. 

وی خاطرنشان کرد: این اثر در۵۸۴ صفحه و از مجموعه دانشنامه حوزه هنری استان همدان چاپ شد و در بخش پیوست کتاب نیز بیش از ۶۰ نگاره‌ رنگی سفال درج و نمایگان و فرهنگ مختصر اصطلاحات نیز بخش پایانی کتاب را تشکیل داده است.

به گفته آقامحمدی کتاب «سفالگری و سفال در ایران و همدان» در هفته هنر انقلاب رونمایی می شود. 

سایت تخصصی فیش حج محمد

سایت آگهی فیش حج

اینستاگرام حج محمد

مشاوره رایگان حج و زیارت

کانال تلگرام حج محمد

 

مطلب قبلی گشایش همزمان دو نمایشگاه مجازی آثار موزه ای معدن کاوی در ایران و آلمان
مطلب بعدی ورزش صبحگاهی در خمینی شهر حاشیه ساز شد!
Print
1 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید